ANA DAĞITIM PANOLARI

AG dağıtım panoları dış ve iç mekan şartları göz önünde bulundurularak 6300 A kadar’ya kadar uygun IP koruma sınıflarında TSE ve ISO standart belgeli ve tip testli olarak üretilmektedir.Dağıtım panoları, standartlar gözetilerek tasarlanmış olmaları, sağlam gövde yapısı, yüksek kısa devre akımlarının ve kesici açma-kapama anındaki dinamik kuvvetlere karşı dayanıklı olmaları başlıca dikkat ettiğimiz hususlardır.

 

Nedir?

Fabrika, atölye ve iş yerleri gibi elektriğin kullanıldığı yerlerde elektrik enerjisinin ana dağıtımının yapıldığı panolara Ana Dağıtım Panosu adı verilir. Bina tipi trafo merkezli tüketicilerde, trafo alçak gerilim çıkışı direkt olarak ana dağıtım panosuna gelir, oradan tali panolara enerji dağıtımı yapılır.

 

Neden Gereklidir?

Ana dağıtım panosu ile tesisin enerjisi tek bir panodan kontrol edilebilir. Fabrika, atölye ve iş yerlerinde elektrik enerjisinin ana dağıtımının yapıldığı panolardır. Trafosuz iş yerlerinde ana kofradan gelen enerji, dağıtım panosuna giriş yapar ve oradan tesise enerji dağılır.

 

Nerelerde Kullanılır?

Bina tipi trafo merkezli tüketicilerde, trafo alçak gerilim çıkışı direkt olarak ana dağıtım panosuna gelir, oradan tali panolara enerji dağıtımı yapılır. Trafo merkezli tüketicilerde, ölçüm panosundan gelen enerji ana dağıtım panosuna giriş yapar, oradan tali dağıtım panolarına çıkış yapılır. Büyük tesislerde kompanzasyonla kullanılır.