Kompanzasyon Panoları

Firmamız elektrik yüklerinin oluşturduğu reaktif enerjiyi gidermek için her işletmeye ve gücüne göre özel kompanzasyon panoları üretmektedir. Harmonik içeren işletmeler için harmonik filtre reaktörlü panomuzu öneriyoruz.

Panolarımız TSE, CE, ISO 9001/14001 normlarında IP45 koruma sınıfında 2mm kalınlığında ki DKP sac’dan (soğuk haddelenmiş çelik saç), ön ve arkadan açılabilir kapılı olarak, tamamen rijit bir yapıda imal edilmektedir.

Panoların giriş gözü ekipmanları  panonun sol başında ayrı bir hücre olarak yerleştirilmektedir.

Kompanzasyon Panolarında ISO 18001 iş emniyet sisteminin bir gereği olarak; Panoların kapıları 90 derecelik açılı, kilitle donatılmış kollar ile açılabilecek şekilde imal edilmekte olup, üzerlerinde ilgili hücre içinde bulunan ekipmana ait etiketler taşımaktadırlar. Duruma göre Ayırıcı, pano kapağı kapalı durumda iken manevra yapılabilecek özellikte (manevra kolu pano kapağı dışına alınmış) olarak ta üretilebilmektedirler.

Ayrıca pano giriş hücresinin kapağına monte edilecek şekilde 1 adet acil durdurma butonu, bir adet voltmetre (komütatörü ile birlikte) ve her faz için bir ampermetre ve gerilim gösterge lambaları yer almaktadır.

Panoların ergonomik tasarımı sayesinde nakliye de karşılaşılan zorlukları ortadan kaldırmak için kaldırma ve taşıma işlevlerini yürüten kaldırma halkaları ile donatılmakta ayrıca panonun şase üzerine montajının kolay yapılabilmesi için uygun delikler açılmaktadır.

ISO 18001 gereği İş emniyeti açısından  canlıların baralara ulaşması engellenmiştir.

Panoların üzerine montaj sonunda gerekli uyarı ve ikaz işaretleri asılmaktadır.

Panolarımızda kullanılan tüm şalt malzemeler ABB  SIEMENS veya SCHNEİDER markadır.

Pano üzerine konulacak olan pako şalterler vasıtası ile kondansatörler sistemi manüele döndürebilmekte ve aynı zamanda da sistemde olan yüklerde rahatça görülebilmektedir.

Panoların içindeki her ekipman elektrik projelerine uygun olarak etiketlenmektedir.

Panoların içinde yer alan ekipmana girişlerde, kablo bağlantıları kablo kesitine uygun kablo pabuçları ve yüzükler kullanılarak yapılmaktadır.

Panolar elektrik tesisleri isletme yönetmeliğine uygun bir şekilde topraklanmaktadır.

Panolarda çeşitli aralıklarda havalandırmanın sağlanabilmesi için havalandırma delikleri bırakılmakta, ayrıca münferit yerlere panel tipi termostat kontrollü fanlar yerleştirilmektedir.

Panoların içinde kullanılan kablolar, sinyal ve güç bağlantıların bulunduğu klemensler renk standartlarına göre kullanılmaktadır. Kabloların soyulması, kıvrılması işlemlerinde de standart aletler kullanılmaktadır.

Panolarda tüm kablo giriş ve çıkışlarının alttan irtibatlandırılacak şekilde dizayn edilmektedir.

Panoların içerisindeki tüm kablolar kablo kanalı içerisinde taşınacak, panonun tüm montajları tamamlanmış ve test edilmiş şekilde teslim edilmektedir.

Panolarımızda çok iletkenli kabloların ulaştığı klemenslere % 20 oranında klemens rezervi ve montaj sonunda tüm kablo kanallarında yaklaşık%15 lik boş yer bırakılarak TSE normlarında imal edilmektedir.

Pano otomatik ve manüel konfigirasyonda dizayn edilerek, RKR’de oluşacak sorunlar kolayca manüelde çalıştırılabilmektedir.

Kondansatörler IEC 831–1 ve IEC 831–2 standartlarına uygun olarak düşük kayıplı üniteler halinde yerleştirilmektedir.

                                         

Bizi Takip Edin

X